piątek, 22 listopada 2013

TOKSYCZNY BPA W PRODUKTACH DLA NIEMOWLĄT

Bisfenol A, zwany w skrócie BPA, to mocno toksyczny, rakotwórczy, zaburzający gospodarkę hormonalną związek chemiczny używany do produkcji opakowań, plastikowych butelek do karmienia niemowląt i wielu innych tworzyw sztucznych. Na szkodliwe działanie Bisfenolu szczególnie narażone są niemowlęta z uwagi na niską masę ciała i długotrwały kontakt z butelkami, smoczkami, plastikowymi zabawkami, łyżeczkami. Ale po kolei.

Część młodych mam, które kompletują wyprawkę dla swoich maluszków zapewne spotkała się z tajemniczym symbolem na smoczkach i butelkach do karmienia BPA FREE. To niezwykle ważne oznaczenie, chroniące nasze dzieci przed wchłanianiem bardzo szkodliwego związku chemicznego z grupy fenoli. BPA został prawnie zabroniony do użytku w wielu krajach na świecie, między innymi w Kanadzie, Japonii, Stanach Zjednoczonych. Europa dopiero dorasta do problemu i, pomimo, że wprowadziła 1 marca 2011 zakaz stosowania BPA, to wciąż na półkach sklepowych można znaleźć wiele produktów niezbadanych, bez certyfikacji BPA FREE.

Bisfenol A można ponadto znaleźć w kosmetykach i środkach spożywczych (jako przeciwutleniacz), puszkach i konserwach z żywnością (żywica, która wyściela puszkę wewnątrz), żywicach epoksydowych, foliach spożywczych i w olbrzymiej masie różnorodnych tworzyw sztucznych. Na duże działanie tego związku narażone są kasjerki z uwagi na ciągły kontakt z paragonami z nadrukiem zawierającym BPA. Ten sam nadruk znajduje się na wszelkich biletach, wydrukach z bankomatów itp. Po kontakcie z takim paragonem powinno się umyć ręce, w przeciwnym razie Bisfenol będzie przenikał przez skórę. A o tym, jak działa Bisfenol A na ludzki organizm piszę poniżej:
- powoduje nadpobudliwość i zaburzenia hormonalne u niemowląt
- wpływa na otyłość, szczególnie u dzieci i młodzieży
- przedwczesne dojrzewanie dzieci
- zakłóca gospodarkę hormonów tarczycy (dawniej BPA używano w medycynie do regulacji zaburzeń hormonalnych)
- szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży (wpływa na niedorozwój mózgu płodu, nadpobudliwość, niską masę urodzeniową, liczne alergie, indukowanie nowotworów)
- zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwory, głównie piersi
- u dorosłych zaburzenia libido, rozwój raka prostaty
- osłabienie wzroku
- powstawanie zaburzeń psychicznych.

Temat BPA jest niezwykle trudny. O wycofanie jego używania walczy wiele krajów, ale tak na prawdę trudno mieć kontrolę nad tym co "siedzi" w całej gamie produktów, które używamy na co dzień. Kraje trzeciego świata oraz Chiny nie posiadają żadnych regulacji dot. stosowania BPA, stąd istnieje ogromne ryzyko, że na nasz rynek trafia ogrom produktów z toksycznym Bisfenolem.
Oto kilka porad w jaki sposób możemy minimalizować kontakt z BPA:
- koniecznie wybierać produkty BPA FREE dla niemowląt
- nie podgrzewać w mikrofalówce plastików z BPA, gdyż to sprzyja uwalnianiu tego związku
- najlepiej unikać żywności puszkowanej lub wybierać opakowania wolne od BPA. Po otwarciu puszki należy od razu przełożyć całą zawartość do szklanej miseczki
- żywność przechowywać w szklanych pojemnikach
- pić wodę i napoje ze szklanych butelek wielokrotnego użytku lub plastikowych wolnych od BPA.

Wysłałam dziś drogą mailową zapytania do trzech dużych producentów opakowań (Tetra Pak, włoski GualaPack System, w który pakuje się musy Leony oraz do Hipp) o informację jak rozpoznać, i mieć pewność, że opakowanie jest wolne od BPA. Jak tylko uzyskam informacje, podzielę się z Wami na blogu. Temat oznaczeń na opakowaniach plastikowych pozostawiam na osobny wątek, już niebawem.

3 komentarze:

 1. Wiesz może, czy plastikowe butelki z wodą oznaczone PET zawierają BPA czy nie? Czy są szkodliwe? Bardzo mnie to ostatnio nurtuje, ponieważ Wojtek pije czasem wodę z butelki oraz codziennie liże i gryzie butelki plastikowe po napojach- to jego instrumenty z ryżem, fasolą itp., ma z nimi spory kontakt. Ma też słoiki jako instrumenty, ale bardzo lubi plastikowe butelki (to w sumie jedyne plastikowe "zabawki", reszta z materiałów naturalnych)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie wgryzam się w problem oznakowań na butelkach, szkodliwości plastików, wysłałam nawet w tej sprawie zapytania do producentów opakowań i czekam na odpowiedzi. Jak pozbieram wszystko w całość opublikuję osobny wpis na ten temat. Pozdrawiam

   Usuń
  2. Ja mialam podobne obawy i zrezygnowalam z plastkowych butelek na rzecz szklanych z oslonkami takimi jak np. w Cherubbaby.

   Usuń