ZDROWE PRZEKĄSKI DLA NIEMOWLĄT

Schemat żywienia niemowląt zakłada spożywanie przez dziecko 4 - 5 posiłków dziennie. Odpowiednio zbilansowane posiłki pod względem jakościowym i ilościowym mają zapewnić, że maluch nie będzie głodny między posiłkami i nie będzie odczuwał potrzeby wrzucenia czegoś do brzuszka. Ale oczywiście w życiu różnie to wygląda i czasem zachodzi potrzeba dokarmienia dziecka między posiłkami głównymi. I co wtedy podać?
Pamiętamy, że pierwsze lata są niezwykle ważne w kształtowaniu zdrowych nawyków żywieniowych na przyszłość, dlatego jak ognia unikajmy wszelkich słodkości. Dopóki dziecko nie pozna smaku słodyczy, nie będzie wymuszać na nas czekolady, batonika czy paluszków. Nie zgadzam się z teorią, że dziecko, które nie dostaje słodyczy jest nieszczęśliwe. Wręcz przeciwnie - w moim odczuciu jest szczęśliwe, bo zdrowsze o kilogramy cukru. O szkodliwości cukru pisałam tu  CUKIER - BIAŁA TRUCIZNA

Wymienię te przekąski, które na pewno nie będą "zapychaczem", a w ciekawy sposób urozmaicą dietę:

- ugotowana fasolka szparagowa (i wszelkie inne warzywa które malec lubi)
- owocowa miseczka z kawałkami jabłuszka, gruszki, jagódek czy moreli
- gotowy mus owocowy np. Kubuś bez dodatku cukru i konserwantów
- chrupki kukurydziane, otrębowe bez dodatku soli
- wafelki ryżowe skierowane dla najmłodszych np. HIPP po 7 miesiącu (jabłkowe) lub po 8 miesiącu (jagodowe, marchewkowo - dyniowe) lub innych producentów
- bułeczki, biszkopty lub inne ciasteczka, ale tylko takie, o których skład jesteśmy pewni, że nie zawierają mnóstwo cukru i "chemii".

Jeśli dysponujemy wolnym czasem, warto przygotować dziecku coś bardziej urozmaiconego. Nowe doznania smakowe to jest to, co dzieci lubią najbardziej :) Niech to będzie:

- mus z wybranych owoców
- koktajl owocowy (np. bananowy) oparty na bazie mleka matki lub modyfikowanego
- sałatka owocowa z jogurtem posypana płatkami owsianymi
- ciasteczka owsiane, orkiszowe, muffinki, rogaliki lub bułeczki drożdżowe
- suszone lub pieczone jabłuszko z cynamonem lub konfiturą śliwkową
- warzywne babeczki
- goferek bez cukru z dodatkiem owoców
- kisiel jabłkowy własnej roboty
- pomidor zapiekany z ryżem.

Wymienione produkty należy dopasować do schematu żywienia własnego dziecka i wprowadzać tylko wtedy, gdy dziecko jest już gotowe na dany składnik oraz konsystencję pokarmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz