poniedziałek, 16 czerwca 2014

KOKTAJLE WARZYWNO - OWOCOWE

Dietetycy słusznie podkreślają, że warzywa najlepiej spożywać w formie... płynnej. Zielone koktajle, szczególnie ważne, bardzo zdrowe, dzięki dużej zawartości chlorofilu usuwają z naszego organizmu toksyny, a także wzmacniają krew i dostarczają niezwykle cenne i wartościowe składniki pokarmowe. Ponadto znacznie prościej i szybciej jest przygotować i skonsumować koktajl, w którego skład wchodzi np. kilogram warzyw i/lub owoców. Zjedzenie takiej ilości warzyw jest nie tylko czasochłonne ale także nie do końca dobrze wpływa na pracę układu trawiennego. Tak duże ilości błonnika i resztek pokarmowych wymagają sporych nakładów energii na strawienie. Z płynem jest dużo prościej i efektywniej.


Moje dzieci bardzo chętnie pałaszują wszelkie koktajle, a mąż ostatnio nawet stwierdził, że na moich koktajlach moglibyśmy dorobić się fortuny :) Ale, że głowy do "byznesu" nie mam, to lepiej podzielę się z Wami pomysłami na zielone, i nie tylko zielone, koktajle :) Co ważne, takie smoothies najlepiej spożywać od razu po przygotowaniu z uwagi na szybkie utlenianie się witamin. 
Ja każdy dzień zaczynam takim właśnie koktajlem, a dla dzieciaków to doskonałe drugie śniadanie wraz z domowymi ciasteczkami lub sezonową tartą truskawkową.

Moje pierwsza propozycja, ta ze zdjęcia, to mieszanka warzyw zielonych i sezonowych owoców dosłodzona syropem z agawy. Na około cztery szklanki koktajlu potrzebujemy:

- połowa opakowania szpinaku, najlepiej "Baby"
- 1 ogórek zielony
- 2 duże dojrzałe banany
- pół kilograma truskawek
- woda do pożądanej konsystencji, u mnie 1 szklanka
- syrop z agawy do smaku.

Po dokładnym opłukaniu warzyw, poćwiartowaniu ogórka i bananów, wszystko razem wrzucamy do blendera. Na koniec dosładzamy syropem do smaku. Najlepiej smakuje schłodzony. 

Poniżej przedstawiam listę warzyw, które doskonale sprawdzą się w roli  składnika koktajlu. Oto one:

- wszelkie sałaty i kapustne, np. szpinak, rukola, jarmuż, liście rzodkwi, buraka, marchewki, selera, kiełki warzyw

- inne zielone warzywa, np. ogórek zielony, cukinia, szczypior, por, zielona pietruszka, koperek

- czerwone warzywa - pomidor, papryka 

- cała szeroka gama owoców - banany, arbuz, melon, truskawki, borówki, maliny, poziomki, jeżyny, jabłka, gruszki, mango, kiwi, awokado, cytryna, morele, owoce goja, daktyle (najlepiej niesiarkowane)

- napoje możemy wzbogacać rozmaitymi dodatkami, ziołami i przyprawami, jak bazylia, mięta, melisa, pokrzywa, kolendra, pietruszka zielona, szczypiorek, czosnek, papryka słodka, pieprz, zmielony sezam lub siemię lniane. Włączajmy także dzikie rośliny uprawne, a także kasze np. quinoa lub jaglanka.  

Bazą naszego koktajlu może być w zależności od upodobań i pozostałych składników:
- woda źródlana
- mleko roslinne
- jogurt naturalny
- maślanka, kefir
- sok owocowy.

Koktajl dosładzamy:
- karobem
- melasą
- syropem z agawy
- sparzonymi wcześniej daktylami
- miodem
- cukrem trzcinowym.

5 komentarzy:

  1. swietny pomysl na szpinak :) wlasnie w koktajlach staram sie lubemu przemycic cenne wartosci, bo czasami ciezko zmusic do jedzenia zieleniny :)

    OdpowiedzUsuń
  2. z ciekawości dlaczego warzywa zażywać w formie płynnej jest lepiej niż w formie naturalnej?
    a uwaga, to lepiej żeby warzywa pochodziły z sprawdzonego miejsca, gdzie są witaminy inne wartościowe składniki, a nie nawozy i spaliny samochodów...

    OdpowiedzUsuń
  3. no to biorę się za miksowanie :)

    OdpowiedzUsuń