środa, 23 kwietnia 2014

GUACAMOLE



Dziś egzotycznie. Wiem, wiem – nasze lokalne produkty są lepsze i zdrowsze, ale nic na to nie poradzę, że awokado już dawno skradło moje serce i dziś nie wyobrażam sobie mojej kuchni bez tego owocu. W sumie całkiem sporo rzeczy przemawia za tym, że jednak awokado czasem powinniśmy spożywać. Okazuje się bowiem, że „masło Bogów”, jak nazywali go Aztekowie, to jeden z najbardziej wartościowych darów jakie daje nam natura. Jest swoistą „odżywką” dla mózgu, wspomaga procesy myślowe, a będąc silnym antyutleniaczem spowalnia proces starzenia naszego ciała i czyni je sprawniejszym.
Awokado jest także skarbnicą wielu cennych witamin(C, K, PP, B1, B2),a szczególnie ceni się go za dużą zawartość kwasu foliowego. Owoc ten wpływa ponadto na poprawę widzenia, poprawę pracy układu metabolicznego, usprawnienie pamięci. Zawiera łatwo przyswajalne tłuszcze oraz pełnowartościowe białko (więcej niż mleko krowie). Udowodniono, że awokado pozytywnie wpływa na poprawę nastroju – cenione w czasie depresji i innych chorób o podłożu psychicznym. Polecany diabetykom gdyż nie zawiera cukru.

Zastosowanie awokado w kuchni może być nieograniczone. Jego delikatny, łagodny smak może być bazą wielu potraw - past, sosów, sałatek, surówek, przystawek. Dziś chciałam przedstawiać Wam chyba najprostszy sposób na awokado, ale jak dla mnie najlepszy. To guacamole. Guacamole to meksykański sos na bazie awokado z dodatkiem cytryny (względnie limonki) i soli. Bardzo często guacamole jest wzbogacany w rozmaite dodatki, takie jak czosnek, cebulę czerwoną, pomidory, paprykę chili, paprykę jalapeno, mango lub też przeróżne przyprawy. 


Podzielę się z Wami moim prostym sposobem na awokado z czosnkiem, które moje rodzina uwielbia pałaszować z grzankami. A oto co potrzebujemy:

- 2 dojrzałe awokado
- sok z połowy cytryny
- 2 ząbki czosnku
- sól do smaku.


Awokado do guacamole musi być miękkie, dojrzałe. Jeśli nasze jest twarde, najlepiej włożyć go do papierowej torebki i pozostawić w temperaturze pokojowej. Sprawdzać codziennie czy dojrzało. 

Awokado przekroić wzdłuż, przekręcić obie połówki w dwie strony i wyjąć pestkę. Następnie wydrążyć miąższ, rozgnieść widelcem i skropić sokiem z cytryny. Czosnek przecisnąć przez praskę i rozetrzeć z solą. Dodać do awokado. Wszystko razem dokładnie połączyć. Gotowe guacamole podawać na grzankach, razowym pieczywie, jako dip do chipsów (tych zdrowych domowych), krakersów. Doskonale smakuje też w kanapce z pomidorem i z czerwoną cebulką. Można podać również z białym lub czarnym sezamem lub też kozim serem.  

Awokado podajemy niemowlętom po 10 miesiącu. 

4 komentarze:

  1. Mniam, uwielbiam guacamole. Zazwyczaj dodaję do niego pomidory pokrojone w drobną kostkę i podaję jako dip na imprezach. Niektórzy goście na początku nie wiedzieli co to i trudno im było się przekonać do koloru i konsystencji (i do wielkiej pestki wetkniętej w tę papkę), ale po spróbowaniu od razu stali się największymi fanami tego sosu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Aniu, masz rację konsystencja i kolor może zniesmaczać ;) A pestka w środku, dodajmy, zapobiega ciemnieniu awokado (podobną funkcję pełni dodana cytryna). Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  3. Awokado jeszcze nie próbowałam, ale muszę to zmienić :)

    OdpowiedzUsuń
  4. świetny post:) jestem nowym obserwatorem bloga:) zapraszam również do mnie: http://wswiecieoliwii.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń