poniedziałek, 16 lutego 2015

CYNAMONOWE MLEKO OWSIANE

Mleko owsiane powstało z potrzeby "dosłodzenia" porannej kawy, kiedy okazało się, że tradycyjne krowie mleko przestaje mi smakować. Szybko okazało się, że owsiane mleko podbiło serce córeczki i od tamtej chwili zagościło u nas na stałe. O wyższości mleka roślinnego nad krowim już wiele napisano i ja podpisuję się pod tym obiema łapkami. Tradycyjne mleko już dawno przestało być skarbnicą zdrowia. W zapomnienie odeszły czasy, kiedy mleko krowie dostarczało wielu witamin i wapnia. Dziś coraz więcej słyszy się o jego niekorzystnym wpływie nie tylko na organizm dorosłego, ale i dzieci. Dlatego my powoli przestawiamy się na mleko roślinne. Zaraz po owsianym przyszła pora na mleko ryżowe i migdałowe. O nich już niebawem.
Zachęcam do eksperymentowania. Domowe mleko roślinne jest proste w przygotowaniu, niedrogie, zajmuje niewiele czasu.





Najprostszym sposób na domowe mleko owsiane to zmiksowanie pięciu łyżek płatków owsianych z około 400 ml przegotowanej wody (jako dodatek można zastosować cynamon bądź drobny cukier trzcinowy i szczyptę soli). Następnie mleko należy przecedzić przez gazę.





A oto nieco bardziej czasochłonne wydanie mleka owsianego:

5 łyżek płatków owsianych zalewamy około 400 ml wody i pozostawiamy na noc
w temperaturze pokojowej. Następnie całość miksujemy, dodajemy
szczyptę soli, dosładzamy np. cynamonem
bądź wanilią (może być też tradycyjny drobny cukier). Następnie również cedzimy przez gazę, płótno bądź tradycyjne sitko. Ta druga wersja mleka owsianego bardziej do mnie przemawia gdyż jest gęściejsze. Bardzo często, przy braku czasu, nie cedzę mleka, pijemy razem z powstałymi z miksowania otrębami.

3 komentarze:

  1. Ciekawe, nie słyszałam o tym, że tak się robi mleko owsiane :) Muszę wypróbować :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wygląda pysznie, jutro na pewno wypróbuję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jejku, w życiu bym nie pomyślała, żeby coś takiego zrobić, a wydaje się to pyyyyyyyszne. Jutro spróbuję - dziękuję za inspiracje ;)

    OdpowiedzUsuń