wtorek, 5 listopada 2013

CUKIER - BIAŁA TRUCIZNAO szkodliwości cukru napisano już wiele, ale wciąż w naszej świadomości nie ma przekonania, że rzeczywiście powinniśmy ograniczyć jego spożycie w diecie naszych dzieci. Cukier znajdziemy dziś wszędzie, w rzekomo zdrowych jogurtach, musli, sokach, napojach gazowanych, a nawet w wędlinach, mięsie i oczywiście wszelkich batonikach, lodach, drożdżówkach i innych słodyczach.

Szkodliwość cukru została udowodniona już wieloma badaniami naukowymi. Dziś wiadomo, że spożywanie "białej trucizny" nie przynosi nic dobrego, poza krótką chwilą przyjemności. Energia, jaką daje cukier wystarcza organizmowi na niedługi czas, a straty są duże w postaci zakłóceń pracy trzustki. Trzustka, jako narząd odpowiedzialny za wytwarzanie insuliny ma trudne zadanie w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi. Udowodniono też, że cukier znacznie obniża odporność organizmu, osłabia koncentrację, szczególnie u ludzi młodych, a nawet przyczynia się do powstawania nowotworów piersi, jelit czy prostaty. O negatywnym działaniu białego cukru można pisać wiele. Należy sobie uświadomić, że możemy dla siebie i naszych dzieci zrobić wiele unikając, a przynajmniej ograniczając spożycie cukru. Możemy to zrobić na wiele sposobów:

- ograniczyć słodzenie herbaty i kawy. Proszę wierzyć, że to proste. Moje dzieci nie poznały w ogóle smaku słodzonej herbaty i dzięki temu nigdy się nie upomniały o cukier. Gdy na wakacjach u babci córka dostała posłodzoną herbatę krzywiła się i grymasiła. Dziś babcia już wie, ze wnuczka nie słodzi herbaty :) Gdy jednak napój jest zbyt gorzki można go dosłodzić np. miodem.
- zwracać uwagę na skład produktów, czytać etykiety, wybierać produkty bez dodatku cukru, takich jest coraz więcej na półkach sklepowych (uwaga jednak na niemniej szkodliwy ASPARTAM, który często ma zastąpić cukier)
- całkowicie zrezygnować z napojów energetyzujących
- dla niemowląt wybierać kaszki i soczki NIESŁODZONE, o tym niebawem w osobnym poście w dziale ZDROWA DIETA DZIECIĘCA
- zamiast słodkich Danonków, podać dziecku zmiksowany twarożek z dodatkiem słodkiego jabłka, gruszki i np. cynamonu. Pycha!
- zrezygnować ze słodzonych jogurtów i gotowych musli oraz płatków śniadaniowych. Zamiast tego wybrać zdrową wersję jogurtu naturalnego połączonego z orzechami, ziarnami zbóż, sezamem czy owocami przyrządzone własnoręcznie, szybko i łatwo
- ograniczyć dzieciom soki sklepowe, łatwo można je zastąpić sokami własnej roboty lub zapomnianymi, poczciwymi kompotami
- wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, które zawierają naturalny cukier fruktozę
Pamiętajmy, że nawyki żywieniowe wyrabiane są już od najmłodszych lat. To bardzo ważne, aby zabdać o właściwą dietę małego dziecka opartą na piramidzie zdrowego żywienia. Dziecko, które nie pozna smaku słodyczy, nie upomni się o batonika czy słodkiego Danonka. O tym jak "oszukiwać" dziecko na cukrze będę wciąż pisać nowe posty.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się, napoje energetyzujące są bardzo szkodliwe. Cukier cukrem, ale wystarczy przeczytać ich skład.

    OdpowiedzUsuń