czwartek, 31 października 2013

BLW CZYLI BOBAS LUBI WYBÓR

BLW (ang. Baby - led weaning) to nowatorska metoda żywienia malutkich dzieci, która, w moim odczuciu fajnie zbliża nas do natury. Rezygnujemy otóż ze słoiczków, gotowych kaszek, wszelkiego rodzaju "papek", i tuż po okresie karmienia piersią podajemy dzieciątku stałe pokarmy i pozwalamy na samodzielne jedzenie. Oczywiście panuje jedna podstawowa zasada - dzieciak musi samodzielnie siedzieć.
Nie możemy pozwolić aby nasz dzidziuś "łapał różne figury", a przy tym jadł. Dobór krzesełka pozostawiam rodzicom, choć najodpowiedniejsze będzie takie, które swobodnie można dosunąć do stołu rodzinnego. Jest to super metoda na "uspołecznianie" naszego szkraba, czuje się on wtedy dowartościowany, i co najważniejsze, w sposób naturalny będzie naśladował nasz sposób jedzenia. Nauka "samokarmienia" od podstaw.
Nie musimy obawiać się, że dziecko nie trafi do buzi, gdyż maluch w naturalny sposób kieruje wszystko właśnie do buzi. Oczywiście mnóstwo jedzenia z początku wyląduje na ziemi, ale to tylko kwestia czasu i doświadczenia.
1 komentarz:

 1. Cześć :)
  Dotarłam :)
  Cieszę się, że piszesz o BLW. Moje zamierzenia też takie były - od razu przechodzę na BLW (mam też 2 książki), niestety lęk przed zakrztuszeniem/zadławieniem mnie pokonał i niestety jesteśmy na etapie papek. Jednak Misiu zaczyna zaglądać do naszego talerza i może niebawem zacznę się stosować do tej metody :)
  Życzę wytrwałości i powodzenia w pisaniu bloga.

  Pozdrawiam
  Daria

  OdpowiedzUsuń