poniedziałek, 2 grudnia 2013

SYNBIOTYKI W TROSCE O ZDROWE BRZUSZKI

Często słyszymy, że brzuch jest regulatorem pracy organizmu. I to prawda, jelita regulują nie tylko pracę układu trawiennego, ale także mają ogromny wpływ na "jakość" układu immunologicznego, czyli odpornościowego. Tajemniczym regulatorem tych procesów jest, osiedlająca się w jelicie grubym, flora bakteryjna. Do najcenniejszych bakterii fermentacji mlekowej, czyli probiotycznych, należą bakterie z grupy Lactobacillus i Bifidobakterie i ważna jest ich wspólna praca. Dominacja tych bakterii w organizmie chroni go przed toksynami i innymi czynnikami chorobotwórczymi. Zapobiega ponadto rozprzestrzenianiu się wolnych rodników. Ogólnie rzecz ujmując bakterie probiotyczne chronią organizm przed infekcjami.

 Układ pokarmowy nowo narodzonego dziecka jest jałowy i sterylny. Wiele czynników wpływa na budowanie tej materii, a do najważniejszych należą sposób odżywiania niemowlęcia, przyjmowanie przez niego antybiotyków i wiek. Z wiekiem flora bakteryjna wciąż się zmienia i bardzo ważne jest ciągłe dbanie o jej stan. Na zaburzenia flory jelitowej u dzieci jak i dorosłych wpływa wiele czynników, a do najważniejszych należą nieprawidłowa dieta, antybiotykoterapie, chemioterapie, zaburzenia emocjonalne, naświetlania rtg oraz niektóre poważne choroby jak zespół jelita drażliwego, nieżyt żołądkowo - jelitowy czy rak okrężnicy.
Najlepszym sposobem na budowanie właściwej flory bakteryjnej noworodka jest karmienie piersią. Przy wyborze sztucznego karmienia należy zwrócić uwagę na skład mleka modyfikowanego. Tutaj korzystne może okazać się m. in. mleko Hipp Bio Combiotic, które zawiera odpowiednią kombinację probiotyków i prebiotyków.
Dostarczanie probiotyków powinno wiązać się ze zrównoważoną dietą. Oto produkty naturalnie wzbogacone dobroczynnymi bakteriami:

- jogurt naturalny - należy zwracać uwagę na termin przydatności do spożycia oraz na to aby, był bez cukru. Ważna jest także ilość bakterii, choć nie każdy producent jogurtów to podaje - niezbędna ilość to minimum 10 mln / 1 ml
 - maślanka
- kafir
- kiszonki (kapusta kiszona, ogórki) - ważne, aby pochodziły ze sprawdzonego źródła, gdzie produkty zostają poddane prawdziwemu kiszeniu a nie kwaszeniu
- kwaśne mleko - uzyskane z mleka niepasteryzowanego i niesterylizowanego
- napoje probiotyczne - to bezmleczne produkty zawierające żywe kultury bakterii, np. Joy Day dostępne w sklepach ze zdrową żywnością.

Jak już wiemy probiotyki to cenne bakterie kwasu mlekowego, które wspomagają pracę organizmu. A zatem czym są prebiotyki? Otóż prebiotyki to substancje pochodzenia głównie roślinnego obecne w pożywieniu, które stymulują pracę korzystnych bakterii w jelicie grubym. W odróżnieniu od probiotyków nie zawierają żadnych mikroorganizmów. Prebiotyki naturalnie występują w:
- ziemniakach
- cykorii
- szparagach
- bananach
- karczochach
- cebuli
- porach
- owsiance - badania potwierdziły, że owsianka jest naturalnym prebiotykiem, ma bardzo korzystny wpływ na rozwój i działanie bakterii probiotycznych.

Oczywiście w aptekach dostępnych jest wiele preparatów probiotycznych, prebiotycznych i synbiotycznych (połączenie dwóch), po które warto sięgnąć przy wzmożonym zapotrzebowaniu na zdrowe bakterie - w trakcie i po antybiotykoterapii, chemioterapii. Dla niemowląt dostępne są specjalne preparaty, saszetki ze sproszkowanym preparatem rozpuszczalnym np. w mleku. Zażywanie aptecznych preparatów najlepiej skonsultować z lekarzem.

3 komentarze:

  1. Cenne uwagi tutaj zawarłaś :) Mi kiedyś pediatra powiedziała, żę dziecku już od pierwszego dnia zycia powinnam podawać np. Dicoflor w kropelkach bo najnowsze badania dowodzą, że zmniejsza to ryzyko wystąpienia alergii ( pewnie o pokarmowe Jej chodziło ) aż o 40%. Podawałam, ale nie mam pojęcia czy poskutkowało choć alergikami pokarmowymi akurat dzieci moje nie są :) Pozdrawiam, Mama A.

    OdpowiedzUsuń
  2. Witaj Mama A. Niestety nie potrafię dodać komentarza na Twoim blogu (??) ale mogę podzielić się doświadczeniami nt. SI. Jakbyś chciała to napisz na maila. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  3. A to ciekawe co piszesz. Hmmm. Ciekawe dlaczego nie mozna dodac komentarza ? Odezwę się na maila :)

    OdpowiedzUsuń