środa, 6 listopada 2013

ZALETY BLW


Niewątpliwą zaletą tej metody jest radość dziecka z jedzenia. Radość - nie przymus!  BLW czyli Bobas Lubi Wybór jest doskonałą zabawą połączoną dodatkowo ze stymulacją zmysłów, takich jak dotyk. Dzięki temu, że dziecko wszystkiego dotyka, ściska uwrażliwia się przez to na nowe faktury, konsystencje, temperatury i zapachy. To świetna forma "terapii", która ma zapobiec nadwrażliwości dotykowej na przyszłość. Okazuje się, że jest sporo dzieci, które w w wieku np. 4 lat nie potrafią wziąć do ręki pomidora czy też brzydzą się malować palcami farbami albo kleić z plasteliny. BLW ma temu zapobiec.

Metoda "samokarmienia" jest doskonała również do poznawania smaków. Dziecko dostaje poszczególne warzywa, owoce, rodzaje mięs i bardzo szybko uczy się, co jest dobre dla jego podniebienia, a co nie. Nie oszukujmy się, nawet dorośli mają swoje ulubione i znienawidzone smaki (ja do dziś nie zjem flaczków albo brukselki) i małe dzieci też wyrabiają sobie smaki.
Dla mnie dużą zaletą jest zdecydowanie niższa cena "produkcji" jedzenia niesłoiczkowego. Co prawda jeśli kupować wyłącznie certyfikowane produkty ekologiczne, koszty staną się chyba porównywalne. O tym, jak ja sobie radzę pisałam w starszych postach. Fajnym sposobem jest gotowanie "na zapas" i zamrożenie obiadku. To całkiem bezpieczna metoda, pod warunkiem, że nie będziemy trzymać naszych mrożonek długimi tygodniami.
O zalecie, o której napiszę za chwile uświadomiłam sobie dopiero po kilku miesiącach BLW naszego Maciusia. Aby uprościć sobie sprawę w kuchni, zaczęłam gotować dla całej mojej rodziny obiady oparte na bazie diety Maciusiowej. I tym sposobem na naszych talerzech pojawiło się dużo więcej warzyw niż do tej pory. Zaczęliśmy spożywać również dużo zdrowsze od smażonych i pieczonych mięso duszone. Wystarczyło dorobić np. sos czosnkowy żeby duszony filet z indyka zyskał super smak i zadowolił wszystkich "dorosłych" domowników. Tak więc BLW - zdrowe nawyki żywieniowe dla całej rodziny :)

1 komentarz: